تاريخ انتشار: ١٣:١٣ - ١٣/١٠/١٣٩٢
کدخبر: 147
 
آعاز فصل دوم سرزمین دانایی
«سین مثل سرما»/ گَشتی با سعید ابوطالب در «سرزمین دانایی»
تکه بیست و یک خاکستری و غبار گرفته کلان شهر تهران این روزها میزبان گروه‌ها و عوامل تولیدی مستند مسابقه «سرزمین دانایی» است.
تکه بیست و یک خاکستری و غبار گرفته کلان شهر تهران این روزها میزبان گروه‌ها و عوامل تولیدی مستند مسابقه «سرزمین دانایی» است. جایی درست در غربی‌ترین منطقه پایتخت در جنوب اتوبان تهران - کرج یعنی شهرک دانشگاه که کمپ اصلی اهالی «سرزمین دانایی» در آنجا مستقر است.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، سرزمین دانایی مستند مسابقه‌ای است که فصل جدید آن با رقابت هفت گروه شرکت‌کننده از فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی و پزشکی آغاز شده است.
«سرزمین دانایی» از نظر تقسیم‌بندی برنامه‌های تلویزیونی در گونه Reality Show دسته‌بندی می‌شود؛ گونه‌ای که با ترکیب مستند، مسابقه و گاهی هم نمایش، یکی از پرطرفدارترین گونه‌های تلویزیونی در دنیاست که در کشور ما برنامه‌های کمی در این ژانر ساخته شده‌اند و شاید مستند مسابقه «سرزمین دانایی» اولین نمونه تجربه شده در این زمینه است.

با هماهنگی علیزاده، مجری طرح «سرزمین دانایی» به کمپ اصلی این مسابقه رفتیم و یک روز با گروه های شرکت کننده همراه شدیم که در قسمت زیر آن را می‌خوانید:
*** مسابقه آغاز می‌شود سرزمین دانایی عقربه‌های ساعت عدد هشت را نشان می‌دهد که یکی یکی شرکت‌کنندگان خود را برای یک روز رقابت مهیج و معماگونه در سرزمین دانایی آماده می‌کنند. رنگ‌های زرد، قرمز، سبز، بنفش، مشکی، طوسی، سورمه‌ای معرف هفت گروه شرکت‌کننده در این فصل از مستند مسابقه سرزمین دانایی است که توانسته‌اند پس از آزمون‌های علمی و عملی به رده‌های بالا صعود کنند.


سین مثل سرما در روزهای زمستانی کمپ اصلی سرزمین دانایی یک ساختمان قدیمی دو طبقه است که طبقه پایین آن کارگاه مسابقه و طبقه بالای آن دیگر عوامل تولیدی مستقر هستند. در محوطه‌ای بیرونی این کمپ، شش چادر سفید رنگ بر پا شده که یکی از چادرها با علامت ضربدر از دیگر چادرها اهالی سرزمین دانایی متمایز شده است که این علامت به مفهوم حذف گروه شرکت‌کننده از مسابقه است. به چادر گروه سورمه‌ای که متشکل از سه خانم از فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر هستند، وارد می شوم، سرما اولین گزینه پیش‌روی هر تازه واردی است که بیداد می‌کند. سه تخت چوبی به همراه یک بخاری کم رمق و دیگر وسایل چیدمان چادر را تشکیل می‌دهد. با رقابت‌کنندگان گروه سورمه‌ای که در داخل چادر مشغول آماده شدن هستند، گپی می‌زنیم. همگی آنها عنوان می‌کنند که خودمان را برای همه چیز در این مسابقه آماده کرده‌ایم و ماموریت‌های مسابقه برایمان بسیار پرهیجان و معما گونه است. شاید این هیجان مهمترین انگیزه ما برای شرکت در این مسابقه و تحمل سرماست.

*** سرزمین دانایی با شعار رقابت در شهر عقربه‌های ساعت عدد 10 را نشان می دهد. فرصت مناسبی به وجود می‌آید تا گپ و گفتی کوتاه با سعید ابوطالب، کارگردان مستند مسابقه «سرزمین دانایی» قبل از حرکت به سمت موزه‌ی خودروهای تاریخی ایران داشته باشیم. او می‌گوید: در فصل اول مستند مسابقه «سرزمین دانایی» ما با موضوعات یا فعالیت‌های عملی و علمی ساده‌ای همچون آتش درست کردن، شکار، ماهی‌گیری، ساختن جان پناه و ... اندکی آیتم‌های علمی - الکترونیکی شروع کردیم که با جلو رفتن مسابقه ما سطح آن را علمی و امروزی‌تر کردیم. شاید این روند شبیه تاریخ روند و تکامل علم است که انسان ابتدا آتش را درست کرد و رفته رفته به دانش‌های دیگر دست یافت.
ابوطالب با اشاره به شعار مستند مسابقه سرزمین دانایی بیان می‌کند: فصل جدید مسابقه در یک محیط شهری تهیه و تولید می‌شود و شعار ما سرزمین دانایی، رقابت در شهر است. هر چند که ما فعالیت‌های عملی متنوعی داریم مانندسوار کاری، فرود از ارتفاع از یک ساختمان و ... .

ابوطالب درخصوص نحوه انتخاب این گروه‌ها نیز ادامه می‌دهد: مستند مسابقه سرزمین دانایی در هر دو فصل با استقبال خوب متقاضیان روبه‌رو شد. به طوری که در فراخوان اولیه 20 هزار نفر ثبت نام کردند که بیشتر آنها تحصیلات فنی، مهندسی، پزشکی و علوم پایه داشتند. از این تعداد 5 هزار متقاضی انتخاب و طی یک آزمون اینترنتی 2 هزارنفر از آنها دعوت شدند تا در آزمون عملی شرکت کنند. این آزمون در یک استادیوم ورزشی انجام شد که از آنها تست خلاقیت، تست پزشکی و تست کوپر گرفته شد. نهایتا 9۰ گروه برای مرحله مصاحبه انتخاب شدند که از بین آنها 7 گروه سه نفره برای فصل جدید سرزمین دانایی مشخصی شدند که در توضیح بیشتر باید بگویم ما اکنون سه گروه آقایان، دو گروه خانم‌ها و دو گروه خانوادگی داریم.

وی درباره شرایط رقابت این هفت گروه شرکت‌کننده نیز توضیح می‌دهد: در فصل جدید گروه‌ها در پنج روز متوالی با هم رقابت می‌کنند و هر شب یک گروه حذف می‌شود. بدین صورت که دو گروهی که کمترین امتیاز را در روز رقابت کسب می‌کنند، جداگانه رقابتی بین آنها برگزار می‌شود که برنده این رقابت به جمع گروه‌های باقی مانده می‌پیوندد و گروه بازنده باید با مجموعه خداحافظی و مسابقه را ترک کند؛ البته در پایان تنها سه گروه تا روز آخر باقی می‌مانند که رقابت اصلی را انجام می‌دهند و آن طراحی و ساخت یک خودرو و تامین سوخت آن از مواد شیمیایی مانند نفتا، گازوییل، روغن کرچک و ... است.

در این حالت ما سه تیم فینالیست و یک گروه برنده داریم که برنده این گروه، به اتفاق برنده فصل اول به مسابقه نهایی راه پیدا می‌کنند. در این فصل ما از نظرات مخاطبان برنامه نیز استفاده کرده‌ایم.

*** میم مثل ماموریت در سرزمین دانایی به همراه گروه‌های شرکت‌کننده پس از سوار شدن به اتوبوس به سمت موزه خودروهای تاریخی ایران می‌رویم. امیرحسین حاج باقری یکی از شرکت‌کنندگان فصل قبل سرزمین دانایی است که در این فصل نقش همیار را دارد. سرزمین دانایی او با توجه به تجربیات فصل قبل ماموریت‌ها را به گروه‌ها توضیح و مشاوره می‌دهد. او می‌گوید: رقابت این فصل سرزمین دانایی با فصل قبل متفاوت است؛ چرا که در فصل قبلی ماموریت‌های مسابقه برای شرکت‌کنندگان بیشتر متمرکز بر بقا در طبیعت بود که هیجان خاص خودش را داشت اما اکنون در یک محیط شهری برگزار می‌شود که آن هم در نوع خودش برای گروه‌های مهیج و جذاب است.


نگاهی داخل اتوبوس به گروه‌های شرکت‌کننده می‌اندازم. به نظر می‌رسد گروه زرد و قرمز آماده‌تر از بقیه گروه‌ها ظاهر شده‌اند، این موضوع را می‌تواند از نوع پوشش و لباس‌های متحد‌الشکلشان فهمید. گروه قرمز در بین سرزمین دانایی ها به تیم پزشک ها معروف است و دو نفر از آنها از نظر سنی از دیگر گروه ها در رتبه نخست قرار دارند.
جاجرمی، یکی از شرکت‌کنندگان گروه قرمز از این مسابقه به عنوان یک تجربه جدید یاد می کند و می گوید: ماموریت‌های مسابقه برایم جذاب و جالب است مانند سوارکاری که شاید هیچ وقت به ذهن هم نمی رسید باید سوار کاری کنم. تقویت کار گروهی و همفکری با یکدیگر از آموزش های خوب این مسابقه است. گروه زرد نیز متشکل از یک خواهر و برادر و یک دایی است که با آمادگی بالایی در رقابت ظاهر شده‌اند. مریم کلاته پزشک عمومی است که اکنون طرحش را می‌گذارند. او همانند برادرش شیفته هیجان است و آن را اولین انگیزه برای شرکت در این مسابقه ذکر می‌کند و می‌گوید: ما از مدت‌ها قبل خودمان را برای همه مراحل آماده کرده‌ایم و برای ماموریت‌های کلی که از قبل به ما گفته شده روی آن کار کرده‌ایم. گروه طوسی متشکل از یک زوج به همراه برادر زن است که همگی فارغ‌التحصیل رشته الکترونیک هستند. خودشان می گویند با آمادگی وارد این مسابقه شده‌ایم، این مسابقه علاوه بر هیجان، سناریو های غیرقابل پیش بینی شده ای را دارد که بی نظیر است. گروه سبز، آرام ترین گروه شرکت کننده در این مسابقه است که ساکت و آرام ماموریت‌ها را انجام می دهد، بدون هیچ گونه استرس و هیجانی.

داوری و ارزیابی ماموریت‌های گروه ها یکی از کارهای سخت و دقیق این مستند مسابقه است که تیم داوری آن را بر عهده دارد و هر چند که شرکت‌کنندگان از وجود داوران نامحسوس مطلع هستند، اما این داوران نقش یک ناظر را ایفا کرده که در کنار گروه‌ها حرکت می کنند و در هر ماموریت بر اساس معیار سنجش به گروه‌ها امتیاز می دهند.
آقایان عجمی، کریمی و حسینی تیم داوری را تشکیل می دهند. کار تیمی، سرعت عمل، دانش و خلاقیت و ابتکار در هر ماموریت معیارهای ارزیابی گروه ها به شمار می رود. سرزمین دانایی توسط چند گروه تصویربردار با دوربین‌های متعدد تصویربرداری می‌شود که باعث به وجود آمدن تصاویری زیبا و مستندگونه از روند مسابقه است.
یاسر سنایی، کارگردان مستند مسابقه «سرزمین دانایی» است که با کمک تیمش تمامی صحنه‌های این مسابقه را شکار می‌کند.
انفجار یک ساختمان یکی از ماموریت های دیگر شرکت‌کنندگان است که نیروهای آتش ‌نشانی و امدادی در لوکیشن در حالت آماده‌باش آماده هستند، هیاهوی خاصی بین گروه‌ها حکمفرماست که گروه را ترک می‌کنیم.


نظرات خوانندگان :
  • 6013 تیمورنژاد: با سلام خدمت دوستان عزیز من و گروهم جزئ 60 گروه برگزیده سال 91 هستیم و همچنان منتظر ازمون عملی! اما حالا میبینم که نوشتید 90 کروه برگزیده(!!!!!!!!)داشتید و پس از برگزاری ازمون عملی (!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟)7 گروه انتخاب شدن برای سری جدید که در نوروز پخش میشه(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). لطفا توضیح بدید. با تشکر

  • پاسخ: سلام پس از برگزاری آزمون آنلاین (سال 91) گروههای حائز رتبه به آزمون عملی دعوت شدند. البته این دعوت از طریق ایمیلی که سرگروهها هنگام ثبت نام اعلام کرده بودند انجام شد. 
    متاسفانه پس از برگزاری مراحل مقدماتی و برگزاری آزمونهای عملی، سازمان صدا و سیما درگیر مشکلات بودجه شد که موجب شد تولید سرزمین دانایی حدود یکسال با وقفه مواجه شود.
    سری جدید سرزمین دانایی زمستان سال 92 ضبط شد. و همانطور که اکنون مشاهده می کنید تنها 7 گروه در آن شرکت می کنند برای انتخاب این 7 تیم از حدود 20 گروه برتر انتخاب شده در سال 91 دعوت به عمل آمد و از میان آنها 7 گروه انتخاب شدند.
    انشاالله با تامین منابع مالی به تدریج سایر گروهها برای مسابقات بعدی دعوت خواهند شد.


  • 5985 مجید پورابراهیم : ba salam time ma dar gozineshike az taraf shoma bargozar shod sherkat kard va tavanest be hadenesab beresad va jozve kasani bahash ke shoma entekhab karidn ke be marhale azmone amali va kargah beresad ... vali badesh dige azaton khabari nashod yani bishtar az 1 sale az in mozo migzare ... va hala ma mibinim ke ax mosabeghat seri dovom roye sit hast ... mishe bewgid che kasayi alan daran mosabeghe midan age ma nistim ... in shomare tamas mane ... 09364832969


  • 5978 ایمان فرح بخش: با سلام و خسته نباشید من و هم تیمی های بنده پس از پشت سر گذاشتن سه مرحله رقابت سال گذشته، همچنان منتظر اعلام نهایی نتایج راه یافتگان به مسابقه اصلی هستیم... لطفا بیش از این مشتاقان را منتظر نگذارید ... در پناه حق


نظرات
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: