درباره مسابقه:

         مسابقات عِلمي - عملی در شکل های  متنوع از جمله در قالب مهیج  کاوشگري (Adventure) یکی از ژانرها یا گونه های متداول در شبکه هاي  معتبر  تلويزيوني دنيا ست که  هر روزه بر مخاطبان انبوه و طرفداران مشتاق آن افزوده می شود.

  سرزمين دانايي"  در واقع  ، قالبي بديع و متفاوت از مسابقات جاري تلويزيوني ؛ ارائه می دهد که می توان آن را " مستند _ مسابقه " نامید.
 در مستند- مسابقه سرزمین دانایی که در ژانر یا  گونه  (Reality Show)  طبقه بندی می شود ، به جای مجری یا هنرپیشه های آموزش دیده و یا مردم عادی که بی خبر روبروی دوربین مخفی قرار می گیرند، اعضای  یک خانواده  یا گروهی از دوستان که مجموع سطح دانش دانشگاهی و یا تجارب تکنیکی و فنی و هنری  آنها برای ورود به یک صحنه مستند و واقعی و قرار گرفتن در موقعیت های ویژه تجربه نشده کافی است داوطلب و انتخاب می شوند . موقعیت های خاص و شرایطی که شرکت کنندگان در هر مسابقه با آن روبرو خواهند شد و وظائفی که باید انجام دهند از قبل توسط تیم  علمی مسابقه و گروه تولید ، طراحی و برنامه ریزی شده است و در واقع روش خلاقانه  شرکت کنندگان در حل مسائل و برخورد با پدیده های طبیعی به تصویر کشیده می شود.
    پیش از آغاز هر مسابقه  همه آنچه را که باید شرکت کنندگان بدانند و شرایط احتمالی که با آن روبرو خواهند شد در کارگاه های آموزشی مجزا به ایشان منتقل می شود .  
مسیر حرکت و همه رفتار گروههای مسابقه که در واقع  مستندی از زندگی سه گروه کاوشگر در دل طبیعت است با دوربین های مجزا ، ضبط می شود . 

ما  امید داریم که ماحصل این مستند - مسابقه  دست یابی این اهداف باشد:

چگونگي مسابقه:

      هر مسابقه با شرکت  سه گروه  سه نفره انجام می شود که پیش از آغاز حرکت ، در ایستگاه شروع ( اتاق شارژ )  هر آنچه را که بر اساس آموخته های قبلی و یافته های خود در جلسات ورک شاپ لازم می دانند و در طی این سفر کاوشگری و برای بقا در محیط  احتیاج  خواهند داشت و در مسابقه مجاز شمرده می شود ، انتخاب کرده و با خود خواهند برداشت یا البته ممکن است این ابزار و لوازم در مسیر شان قرار داده شده باشد یا بصورت گنجی مخفی شده باشد که باید آنرا بیابند .
سپس اعضای هر گروه  در مسير اختصاصی  که برای او طراحی شده است قرار می گیرد . باید بتوانند  مسیر و مقصد مسابقه را با استفاده از علائم و نشانه هایی که به طرق مختلف در اختیارشان قرار می گیرد بیابند . این علائم و راهنمایی ها شامل نقشه چرمی ،  لوح راهنما ، پیامک از طریق موبایل ، نشانه های طبیعی در محیط مسابقه و ... می باشد .که درفرآیند مسابقه به آن دست می یابند . آنها باید مسير  و معماهای پیش رو را در فرصت زمانی مجاز ( يک تا چهار شبانه روز) کشف و طي  کنند. در این مسیر و مدت مجاز باید فعالیت های خاص هر مسابقه مانند مسیریابی ، تهیه  آب آشامیدنی، تهیه آتش، تولید الکتریسیته برای شب، ساخت جان پناه ، ماهیگیری ، تهیه غذا ، ساخت قایقی برای عبور از دریاچه، ساخت بالن برای تهیه عکس هوایی از منطقه و دهها فعالیت و تجربه منحصر بفرد دیگر را انجام دهند. 
 

            


تمام مسیر و مراحل مسابقه توسط چندین گروه تصویربردار با دوربیینهای متعدد ضبط می شود و این فعالیت ها بطور مستمر توسط کارشناسان برنامه داوری می شود.
گروه ها در ایستگاه میانروز توقف می کنند تا ضمن استراحت به تهیه آتش و طبخ غذا با لوازم و مواد اولیه بپردازند  . عبور ار ایستگاه میانروز منوط به انجام فعالیت های آن بخش است. ایستگاه بعدی بیتوته نام دارد که گروهها باید جان پناهی برای شب خوابی در دل طبیعت برای خود مهیا سازند.فعاليتهاي گردشگري 

مسير طراحي شده در مسابقه  با کشف دوباره و رویارویی با مناطق زيباي طبيعي-گردشگري کشور  همراه  است . طي کردن اين مسير شامل انواع  فعاليتهاي مهیج گردشگري  از قبیل عبور از رودخانه خروشان ، دوچرخه سواري در کوهستان ،  عبور از پل معلق،  بيابان نوردي و قايقراني در دریاچه های آرام و .... می شود.


گاه طي مسير مسابقه نیازمند ساخت  ابزارهای ساده ای است. مثلا مسابقه دهندگان براي عبور از عرض يک رودخانه بايد يک شناور ساده بسازند.

      مهارتهاي  طبيعت گردي و توانايي هاي بدني در اين بخش نقش مثبت و موثری برای مسابقه دهندگان  خواهد داشت.


فعاليتهاي علمي

 در هر ايستگاه گروهها بايد  وظايفي که طبق دفترچه راهنما تعيين شده را به انجام برسانند که عمده اين وظايف فعاليهاي علمي است. اين فعاليتها شامل ساخت تجهيزات يا انجام آزمايش هاي علمي است. از جمله اين فعاليتها عبارتند از ساخت توربين بادي، توليد صابون، ساخت و پرتاب موشک آبي، ساخت دماسنج، ساخت سازه هاي مقاوم با مصالح کم مقاومت، اندازه گيري وزن يک تخته سنگ، استفاده از قرقره مرکب براي جابجايي جسم سنگين و تهیه عکس هوایی از منطقه یا تعیین ارتفاع و طول و عرض جغرافیایی یا جمع آوری گونه های گیاهی و جانوری و ....


فعاليتهاي بقا در محيط

يکي ديگر از فعاليتهايي که در طي مسير و ايستگاهها تعريف شده است فعاليتهاي بقا در محيط است. ساخت جان پناه برای اسکان در طبيعت، تهيه آب آشاميدني از طريق تقطير، بر پا کردن آتش با وسايل ابتدايي ، پخت غذا توسط کوره خورشیدی و تهیه روشنایی در شب و ... از نمونه اين فعاليتها است.

سطح فعاليتها

سطح فعاليتهاي ورزشي برنامه در حدود توانايي هاي يک شخص سالم طراحي شده است. و همچنين فعاليتهاي علمي برنامه در حد دانشجويان سال دوم و سوم کارشناسي در نظر گرفته شده است.
 در مجموع عموم  فعاليتهای مسابقه در حد توانايي معمول افراد خواهد بود و مسابقات بر حسب توانمندي شرکت کنندگان متفاوت خواهد بود.

فعاليتهاي خاص

  در برنامه هايي که شرکت کنندگان از توانايي خاصي برخوردار باشند از توانايي ويژه در برنامه استفاده خواهد شد مثلا اگر همه نه نفر شرکت کننده در مسابقه توانايي پرواز با پاراگلايدر داشته باشند اين فعاليت ويژه ورزشي در برنامه گنجانده خواهد شد.
در مورد توانايي هاي ويژه علمي نيز همين طور عمل خواهد شد مثلا اگر همه نه نفر از کساني باشند که تجربه شرکت در مسابقات ملي بتن داشته باشند انجام اين مسابقه يکي از وظايف آنان خواهد بود.

 

ثبت نام جهت شرکت در مسابقه
ثبت نام در مسابقه تلويزيوني سرزمين دانايي به صورت گروههای  سه نفره انجام مي شود که سرپرست گروه بعنوان نفر اول کار را انجام می دهد .براي ثبت نام اينجا کليک کنيد.

جهت مشاهده شرح مختصر چگونگي مسابقه اينجا کليک کنيد.
راهنمای خط ميخي براي مسابقه دهندگان

 


نظرات
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: